آبسه ی مقعدی

آبسه مقعدی یک محفظه عفونی پر از چرک میباشد که در نزدیکی مقعد به وجود می‌آید. 90% از آبسه‌ها نتیجه بروز یک عفونت حاد در غدد داخلی مقعد هستند. برخی اوقات، باکتری‌ها، مدفوع یا اجسام خارجی دهانه یک غده مقعدی را مسدود کرده و سپس راه خود را باز کرده و وارد بافت اطراف مقعد می‌شوند، و در آنجا جمع شده و سبب ایجاد آبسه می‌شوند.

بیشتر، فیستول مقعد در نتیجه وجود آبسه مقعد، یا بروز آن در گذشته، به وجود می‌آید. این وضعیت برای حدود 50% از بیماران دارای آبسه رخ می‌دهد. در حالت طبیعی غدد کوچکی، آن‌ هم تنها در درون مقعد وجود دارد. فیستول مجرایی (تونلی) است که زیر پوست تشکیل شده و غدد عفونی مسدود شده را به یک آبسه متصل می‌کند. فیستول می‌تواند همراه آبسه یا بدون آن به وجود بیاید و همچنین می‌تواند به پوست باسن در نزدیکی دهانه مقعد نیز متصل شود.

علت‌ها و دلایل

آبسه، توده دردناکی از چرک میباشد.‌ بیشتر، آبسه بعد از آلوده شدن یکی از غدد کوچک درون مقعد به باکتری‌ها به وجود می‌آید.

البته، بیشتر دلیل آبسه مشخص نیست، هرچند که آن‌ها بیشتر در اشخاصی که دچار نقص سیستم ایمنی بدن هستند، مثل مبتلایان به ایدز، بروز می‌کنند.

معمولاً، آبسه‌ها با یک دوره مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها (داروی درمان عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها) درمان می‌شوند. در اکثر موارد، همچنین نیاز است که مایع عفونی از آبسه تخلیه شود.

برخی اوقات، ترکیدن یک آبسه پیش از درمان آن، سبب ایجاد فیستول مقعد می‌شود فیستول می‌ تواند ناشی از بهبود ناقص آبسه یا تخلیه ناقص مایع عفونی نیز باشد.

تقریباً 30 تا 50 درصد افراد دارای آبسه مقعدی به فیستول مقعد نیز دچار می‌شوند. حدود 80% از تمام فیستول‌های مقعد ناشی از عفونت در مقعد هستند.

سایر دلایل

سایر عارضه‌ها و عفونت‌هایی که می‌توانند منجر به فیستول مقعد شوند عبارتند از

  • سل: یک عفونت باکتریایی است که عمدتاً ریه‌ها را درگیر می‌کند، اما می‌تواند به سایر بخش‌های بدن نیز سرایت کند.
  • HIV (ویروس ایدز): ویروسی است که به سیستم دفاعی بدن حمله می‌کند.
  • سرطان مقعد (آنورکتال): مقعد ناحیه‌ای در انتهای روده بزرگ (محل جمع شدن مدفوع) است.
  • سفلیس: یک عفونت باکتریایی است که از طریق تماس جنسی، تزریق با سرنگ آلوده یا انتقال خون منتقل می‌شود.

فیستول مقعد می‌تواند به دلایل زیر هم بروز کند

  • یک زائده گوشتی یا زخم
  • به عنوان یکی از عوارض جراحی
  • به عنوان یک مشکل پزشکی مادرزادی