با توجه به مهارت و تجربه ای که داریم، شما را تا انتهای مسیر درمانتان همراهی کرده و روند درمان شما را تضمین می نماییم.

همین حالا مشاوره رایگان بیماری های مقعدی بگیرید. | تلگرام | تماس مستقیم (۰۲۱۲۲۳۶۱۰۷۱)

می‌توانید با شماره ۰۹۳۷۱۳۰۹۳۷۶ در imo ، تلگرام و واتساپ با ما در ارتباط باشید یا با شماره ۰۹۰۲۱۳۳۲۸۵۴ مستقیم تماس بگیرید.

لیزر آبسه مقعدی

 

لیزر آبسه مقعد

 

چرا لیزر بهترین درمان برای بیماری آبسه مقعد است؟

لیزر از روش های درمانی نوین و نسبتاً ناشناخته محسوب می شود که مزایای بالاتری نسبت به جراحی سنتی دارد و در بین 20 تا 60 دقیقه قابل انجام است. از مهم ترین مزایای لیزر می توان به سرپایی بودن و حداقل میزان درد و خونریزی اشاره کرد. افرادی که جراحی لیزر آبسه مقعد را انجام می دهند نیازی به بیهوشی، پانسمان و بستری در بیمارستان ندارند ، به همین دلیل، بلافاصله بعد از لیزر می توانند زندگی خود را از سر بگیرند.

جهت هماهنگی، رزرو وقت و مشاوره رایگان جراحی با لیزر تماس بگیرید

درمان آبسه مقعدی

فهرست محتوا

لیزر آبسه مقعد چیست؟

آبسه مقعد که به نام آبسه پری آنال نیز معروف می باشد، یکی از دلایل دردهای ناگهانی معقد یا داخل معقد می باشد. به دلیل وجود چرک، بیمار علاوه بر درد احساس تب ، بدن درد ، بی اشتهایی و بدی حال عمومی نیز می کند.

خیلی ها به اشتباه فکر می کنند که دچار سرما خوردگی شده اند، چون آبسه دقیقاً علائمی مانند سرما خوردگی همراه با تب، بدن و گلو درد دارد و به اشتباه به پزشک عمومی مراجعه می شود.

بیمارانی بوده اند که چندین جا مراجعه نموده که یا معاینه صحیح نشده یا اوایل بیماری آن ها بوده است که به دلیل اینکه اوایل بیماری، آبسه زیاد مشخص نبوده، بیماری به اشتباه سرماخوردگی تشخیص داده می شود، در این حالت در صورتی که آنتی بیوتیک هم به بیمار تجویز شود مناسب و کافی برای برای درمان بیماری آبسه مقعدی نمی باشد و بیماری پیشرفت می کند.

انواع دستگاه های لیزر

انواع آبسه مقعدی

آبسه مقعدی به دو نوع سطحی و عمقی تقسیم می شود. آبسه سطحی در لبه مقعد ایجاد می شود و با درد زیاد همراه است همچنین، مکان آبسه سطحی از سایر نقاط بدن گرم تر است. آبسه عمیق نیز زمانی رخ می دهد که چرک و عفونت به عمق لایه های پوست نفوذ کرده باشند. آبسه عمیق معمولا قرمزی و التهاب به همراه دارد و عموما فرد به سبب درد آن، ترس از نشستن دارد.

علائم و نشانه های آبسه مقعدی

 • ترشحات و چرک
 • یبوست یا درد همراه با حرکات روده
 • تورم، قرمزی و حساسیت پوست اطراف ناحیه مقعد
 • دردی که معمولاً مداوم و ضربان دار است و هنگام نشستن بدتر می شود

آبسه هاس پیشرفته تر و عمقی ممکن است با تب و لرز و  بد حالی نیز همراه باشند.

علل‌ ابتلا به آبسه مقعد

 • جسم خارجي
 • بواسير بيرون زده
 •  تزريق براي درمان بواسير داخلي
 •  عوامل تشدید کننده بیماری آبسه
 •  آسيب ناشي از نوک وسيله ي «تنقيه»
 •  گاهی‌ عفونت‌های‌ قارچی‌ باعث‌ بروز این‌ آبسه‌ می‌شوند
 •  زخم ناشي از دفع پوسته ي تخم مرغ يا استخوان ماهي
 • باکتری‌های‌ شایع‌ مثل‌ استافیلوکوک‌ و اشرشیاکولی‌ شایع‌ترین‌ علل‌ هستند

از دیگر دلایل ابتلا به آبسه مقعدی، بسته شدن غدد اطراف مقعد است.

تشخیص آبسه مقعدی

تشخیص آبسه مقعدی اغلب از طریق معاینه فیزیکی ممکن می شود. پزشک در این فرآنید، ناحیه اطراف مقعد را به منظور پیدا کردن هر گونه قرمزی، التهاب، تورم و احساس درد مورد بررسی قرار می دهد. اگر بیمار دارای علائم مشهودی در ناحیه مقعد نباشد، پزشک متخصص با استفاده از دستگاهی به نام آندوسکوپ به بررسی کانال مقعد و راست روده پایین می پردازد. اگر محل ایجاد آبسه دارای عمق زیادی باشد، بهر گیری از MRI یا سونوگرافی به منظور تشخیص بیماری آبسه مقعدی ترجیح داده می شود.

درمان‌ آبسه مقعدی

بسته به شدت آبسه و هر مشکل پزشکی دیگر، درمان ممکن است به صورت سرپایی یا بستری انجام شود. برنامه درمانی باید با جزئیات برای بیمار توضیح داده شود.

با وجود اینکه درمان قطعی آبسه های پیشرفته  در گذشته تنها از طریق تخلیه آبسه به وسیله چاقوی جراحی ممکن بوده، امروزه با روی کارآمدن دستگاه های نوین و پیشرفته لیزر، زمینه برای تجربه جراحی آبسه مقعدی در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون ترس از بیهوشی و بر جای ماندن اسکار یا جای زخم فراهم شده است.

جراحی سنتی علیرغم اثربخشی در درمان آبسه مقعدی، بعضا با عوارضی همراه است که باعث می شوند از محبوبیت آن در میان پزشکان و بیماران کاسته شود. عوارض احتمالی درمان آبسه از طریق جراحی سنتی موارد ذیل را در بر می گیرند:

 • عفونت
 • شقاق مقعد
 • برگشت و عود آبسه
 • بی اختیاری در دفع
 • باقی ماندن جای زخم

درمان آبسه مقعدی با جراحی لیزر

لیزر آبسه مقعد

لیزر که توسط جراح عمومی انجام می گیرد، می تواند بیماری آبسه را به صورت قطعی درمان کند. جراحان با استفاده از اشعه لیزر برای تخلیه چرک، در محل عارضه یک برش کوچک ایجاد می کنند. ممکن است پزشک پس از درمان آبسه مقعدی با لیزر برای شما دارو هایی مثل مسکن یا آنتی بیوتیک تجویز کند.

مزایای درمان آبسه مقعدی با لیزر

لیزر چه نقشی دردرمان بیماری های نشیمنگاه داشته و چه مزایایی نسبت به جراحی سنتی دارد :

نیازی به بستری در بیمارستان و گرفتن بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی که یکی از علل ترس بیماران است نداشته و متعاقب آن نیازی به استراحت چند روزه در منزل که از ضروریات جراحی سنتی می باشد، نیست. بیمار از روز بعد از عمل میتواند به سرکار خود بازگردد زیرا  بیهوشی نگرفته و درد زیادی بعد از عمل ندارد.
نیازی به پانسمان داخلی (توپی یا تامپون) ندارد که معمولا در جراحی سنتی اجباری بوده و خارج کردن آن بسیار دردناک است.
جراحی لیزر معمولا در مطب انجام می شود و بیمار بعد از عمل مرخص و می تواند تغذیه معمولی و دفع مدفوع داشته باشد در حالی که در جراحی سنتی اصل برعدم تغذیه حداقل برای 24 ساعت وسپس تغذیه با سوپ برای به تاخیر انداختن دفع برای مدت چند روزمی باشد.
درد و خونریزی بعد از عمل با لیزر نسبت به جراحی سنتی بسیارکمتر  است. همچنین، میزان عود نیز کمتر می باشد.
انتقال عفونت های خطرناک مثل هپاتیت که در جراحی سنتی محتمل است درعمل با لیزر وجود ندارد.
بر خلاف تصور عموم لیزر در هر مرحله ای حتی مراحل پیشرفته آبسه وغیره کارآیی دارد و حتی درمورد بیماران با سن بالا و مشکلات دیابتی، کبدی، کلیوی و بیماران قلبی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند هم قابل انجام است.

انواع لیزر آبسه مقعد

لیزر آبسه مقعد به چند روش کم توان، پرتوان، و ترکیبی انجام میشود.

لیزر کم توان (مادون قرمز)

لیزر کم توان در چند جلسه اول استفاده می شود و هدف آن کاهش ورم و درد و خونریزی است. اما نتیجه این کار قطعی و دائمی نیست و بیماری کامل برطرف نخواهد شد.

لیزر پرتوان (کربن دی اکسید)

لیزر پرتوان یا لیزر دی اکسید کربن جهت عمل جراحی آبسه بدون عود و عوارض همانند چاقوی جراحی آبسه را به طور کامل برداشته و سپس رگ های خونی بخیه می شوند و زخم تا زمانی که ترمیم شود باز گذاشته می ماند.
لیزر آسیب کمی به بافت وارد می کند ولی به دلیل وجود زخم تا مدتی نیاز به مراقبت می باشد.

روش ترکیبی لیزر کم توان و پر توان

از این روش، زمانی استفاده می شود که لیزر کم توان به تنهایی جواب نمیدهد و بیماری آبسه پیشرفته است.

لیزر آبسه

مراقبت بعد از جراحی آبسه مقعدی

جراح عمومی با توجه به وسعت لیزر آبسه بعد از اتمام عمل در صورت احساس درد بیمار برای وی مسکن تجویز می کند که دوز آن بسته به شرایط گسترش آبسه قبل از لیزر دارد.
رعایت بهداشت یکی از اصول مهمی است که پس از هر شیوه ی درمانی باید مورد توجه قرار بگیرد. همچنین نکات بهداشتی هنگام دستشویی رفتن حائز اهمیت هستند.
سعی کنید هر روز مقداری پیاده روی داشته باشید و هر روز کمی بیشتر از روز قبل پیاده روی کنید. قدم زدن جریان خون را افزایش می دهد و به جلوگیری از پنومونی و یبوست کمک می کند.
در مورد انجام فعالیت هایی مانند رانندگی با پزشک خود مشورت کنید.
با دوش گرفتن ناحیه آبسه مقعدی را تمیز نگه دارید و از حوله تمیز استفاده کنید.

رژیم غذایی بعد از جراحی آبسه مقعدی

سعی کنید از غذاهای کم چرب استفاده کنید.مایعات زیاد مصرف کنید.
به مدت دو روز یا برای مدتی که پزشک تعیین کرده است، از غذا های کم فیبر استفاده کنید.
پزشک دارو ها و دستورات لازم را به شما خواهد گفت. سعی کنید تمام داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید و تمام توصیه های او را جدی بگیرید. و هم چنین، اگر از داروی خاصی استفاده میکنید به پزشک اطلاع دهید.

هزینه جراحی لیزر آبسه مقعد

هزینه جراحی آبسه مقعدی با توجه به مهارت و تجربه ی پزشک متخصص و همچنین کلینیک منتخب متفاوت می باشد.

برای استعلام مبلغ دقیق با شماره تماس های کلینیک لیزر شفا تماس حاصل فرمایید.

آیا لیزر آبسه مقعد خونریزی دارد؟

لیزر آبسه مقعد با حداقل درد و خونریزی انجام می شود ولی گاهی اوقات ممکن است بیمار چند قطره خون هنگام دفع مشاهده کند. به همین منظور، پزشک متخصص برای بیمار ملین تجویز می کند تا از خونریزی پیشگیری شود.

درمان آبسه مقعد با لیزر

درمان آبسه مقعدی با داروها

برای‌ عفونت‌ ممکن‌ است‌ آنتی‌بیوتیک‌ یا داروی‌ ضدقارچ‌ تجویز شود. آنتی بیوتیک ها معمولا هنگامی که شدت علائم بیمار بیشتر شده باشد، بیمار به مشکلات عفونی برخورد کرده باشد یا پس از عمل آبسه مقعدی توصیه می شوند. دوز دارو ها با توجه به علائم بیمار و برای مصرف یک هفته تا ده روزه تجویز می گردد.

گاهی اوقات برخی دارو های ملین نیز برای پیشگیری از یبوست و عدم فشار به ناحیه مقعد تجویز می شوند.

درمان دمل مقعدی

به توده های دردناک، قرمز و حساسی که پر از چرک باشند، دمل گفته می شود. دمل مقعدی به عنوان نامی دیگر برای اشاره به آبسه به کار می رود و درمان آن با جراحی، با توجه به شدت بیماری و به تشخیص پزشک متخصص صورت می گیرد. از نام های دیگر این بیماری می توان به ورم چرکی یا آبسه پری آنال اشاره کرد.

برای درمان آبسه مقعدی به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

بسیاری از مبتلایان به بیماری آبسه مقعدی به علت تجربه علائم مشابه سرماخوردگی، به اشتباه به پزشک عمومی مراجعه کرده و با گذشت زمان، تنها علائم آن ها تشدید می شود.

بهترین گزینه برای درمان آبسه مقعدی، مراجعه به متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی لیزر به منظور تخلیه آبسه است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟‌

اگر فردی مشکوک به آبسه پری آنال باشد، باید به پزشک متخصص  مراجعه کند. تشخیص همیشه فقط با معاینه فیزیکی نیست و گاهی به انجام سری آزمایشاتی نیاز است.

در صورت داشتن هر یک از علائم زیر لازم است به منظور درمان فوری آبسه مقعدی اقدام کنید:

 • تب و لرز بالا
 • استفراغ مداوم
 • درد قابل توجه رکتوم/مقعد
 • ناتوانی در اجابت مزاج یا اجابت مزاج دردناک

عوارض آبسه مقعدی

اگر آبسه مقعدی درمان نشود، به فیستول مقعدی دردناک تبدیل می شود که ممکن است نیاز به درمان جراحی گسترده تری داشته باشد. طبق گزارش انجمن جراحان کولون و رکتوم آمریکا (ASCRS)، حدود 50 درصد از افرادی که آبسه مقعدی دارند، در نهایت دچار فیستول مقعدی می شوند. شما می توانید با درمان به موقع آبسه مقعدی از طریق لیزر، احتمال ابتلا به فیستول را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

عفونت مقعدی در زنان

عفونت مقعدی که یکی از اصلی ترین دلایل ابتلا به آبسه محسوب می شود، در نتیجه مسدود شدن راه های غدد زنان در اطراف مقعد آن ها ایجاد می شود. زنان، اغلب در سنین میان 20 تا 35 سالگی، علائم عفونت مقعدی را تجربه می کنند.

علائم عفونت مقعدی

عفونت های مقعدی با درد، التهاب و چرک همراه هستند و در صورت عدم درمان به موقع از طریق مراجعه به پزشک متخصص، تجمع کرده و به آبسه مقعدی تبدیل می شوند.

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

پس‌ از جراحی‌، در زودترین‌ زمان‌ ممکن‌ می توانید فعالیت های عادی‌ خود را از سربگیرید.

رژیم‌ غذایی‌ برای آبسه مقعدی

افزایش‌ میزان‌ فیبر در رژیم‌ غذایی‌ می‌تواند به‌ کاهش‌ خطر بروز یبوست‌ کمک‌ کند.

عوارض عدم درمان آبسه مقعدی

در صورتی که آبسه به موقع درمان نشود. تبدیل به فیستول می شود و ترکی در کنار مقعد ایجاد می گردد که باید با جراحی درمان شود.

در صورتی که آبسه منجر به فیستول شود راه درمان چیست؟

راه درمانی پیشنهادی در این شرایط لیزر پرتوان است زیرا این لیزر قدرت درمان بیماری های مقعدی به طور همزمان با هم را دارا می باشد و اگر وضعیت بیمار وخیم هم باشد در طی چند جلسه امکان درمان فراهم می باشد.

عواملي که باعث  تشديد بيماري آبسه ميشود

 • هموروئید خارجی
 • بیماری های گوارشی
 • درمان بواسیر با تزریق
 • واردن کردن جسم خارجی
 • زخم به سبب دفع پوسته تخم مرغ یا استخوان ماهی

چه کسانی در معرض ابتلا به آبسه مقعدی قرار دارند؟

اگر فردی به یکی از موارد زیر مبتلا باشد، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آبسه مقعدی قرار دارد:

 • دیابت
 • بارداری
 • یبوست مزمن
 • بیماری های مقاربتی
 • شقاق یا ترک مقعدی
 • بیماری های التهابی روده مثل کرون

هم چنین، بروز آبسه در سنین 20 تا 60 سال و در میان مردان، متداول تر می باشد.

عود و بازگشت آبسه مقعدی

اگر آبسه شما بعد از درمان عود کند، نشان می دهد که شاید فیستولی وجود دارد که نیازمند جراحی است. احتمال عود آبسه بعد از درمان با لیزر نسبت به جراحی سنتی بسیار پایین تر است.

پیشگیری از آبسه مقعدی

موارد ذیل در پیشگیری از ابتلا به بیماری آبسه مقعدی موثر هستند:

 • مصرف مایعات فراوان
 • درمان به موقع یبوست
 • ورزش و تحرک بدنی کافی
 • شست و شوی مداوم ناحیه مقعد با آب گرم
 • جلوگیری از ابتلا به یبوست از طریق مصرف غذا های فیبر دار
 • اجتناب از نشستن برای بازه های زمانی طولانی مدت به ویژه در محیط های مرطوب

آیا آبسه مقعدی خود به خود خوب می شود؟

آبسه های مقعدی کوچک به ندرت خود به خود خوب می شوند، اما در اکثر موارد، حتی دارو های آنتی بیوتیک هم نمی توانند آبسه های مقعدی را به تنهایی درمان کنند. تخلیه کامل و درمان قطعی آبسه مقعدی با انواع جراحی سنتی و لیزر انجام می گیرد.

درمان بیماری بواسیر با لیزر توسط پزشکان خانم و آقا

کلینیک لیزر شفا این امکان را برای مراجعه کنندگان خود فراهم کرده است که با پزشکان متخصص خانم یا آقا با توجه به علاقه و انتخاب خودشان تحت درمان قرار گیرند.

نحوه درمان آبسه مقعدی در لیزر شفا

جهت تجویز نوع درمان ابتدا بایستی بیمار توسط پزشک معاینه شود، در صورتی که بیماری زیاد پیشرفته نباشد از درمان های خانگی یا دارویی استفاده می شود، ولی در صورتی که علائم نشانی از پیشرفت بیماری و خطرناک بودن را داشته باشند، درمان با لیزر پیگیری  خواهد شد. لیزردرمانی به صورت سرپایی بوده و بدون بیهوشی و با بی حسی موضعی انجام می شود.
درمان با لیزر تا حدودی بدون درد و خونریزی هست و اگر هم درد و خونریزی داشته باشد بسیار بسیار کمتر از جراحی سنتی می باشد و بیمار ترس جراحی را اصلا ندارد از دیگر مزیت های لیزر می توان به عدم ماندگاری جای اسکار ها و عدم نیاز به بستری در بیمارستان و هزینه کمتر آن نسبت به جراحی سنتی اشاره کرد.

البته بکاربردن لیزر در جراحی امری ساده نیست و حتما بایستی جراح چندین عمل موفق داشته باشد تا بتواند در درمان با لیزر موفق عمل نماید. خوشبختانه این کلینیک بیش از 15 سال تجربه اختصاصی در درمان این گونه بیماری ها دارد.

اما در مواردی که خیلی بیماری پیشرفته باشد و امکان درمان در کلینیک وجود نداشته باشد، بیمار جهت جراحی سنتی ارجاع داده خواهد شد.

 

چرا کلینیک لیزر شفا؟

کلینیک شفا بیش از ۱۵ سال است که صرفا بر روی درمان بیماری های نشیمنگاهی (مقعدی) متمرکز می باشد و دارای با تجربه ترین کادر پزشکی در زمینه بیماری های مقعدی می باشد که نقش این تجربه در کاهش درصد عود و تشخیص و درمان صحیح بیماری بسیار ارزشمند می باشد. شما می توانید اطمینان حاصل نمایید که در این کلینیک جراحی راحت و با حداقل درد و خونریزی را تجربه خواهید کرد.

چرا کلینیک لیزر شفا؟

ویدئو | آبسه مقعد – آنچه شما باید بدانید

 

 

جدول مقایسه جراحی ها

سوالات متداول در مورد لیزر آبسه مقعد

آبسه مقعد با چه علائمی بروز می کند؟

بدن درد، تب، بی اشتهایی و بدی حال عمومی از شایع ترین علائم آن می باشند.

چرا آبسه مقعد را با لیزر درمان کنیم؟

زیرا نیازی به بستری در بیمارستان ندارد و بیمار از همان روز می تواند فعالیت های خود را از سر بگیرد. هم چنین، نیازی به بخیه و پانسمان هم نیست.

آیا با جراحی لیزر آبسه مقعد احتمال بروز عفونت وجود دارد؟

انتقال عفونت های خطرناک مثل هپاتیت که در جراحی سنتی محتمل است، در عمل با لیزر وجود ندارد.

جراحی لیزر آبسه با بیهوشی عمومی انجام می شود یا بی حسی موضعی؟

این جراحی با بی حسی موضعی و اغلب در یک جلسه انجام می شود. مگر اینکه بیماری پیشرفته باشد و به جلسات بیشتری نیاز داشته باشد.

هزینه جراحی لیزر آبسه مقعد چه قدر است؟

هزینه جراحی آبسه مقعد با توجه به مهارت و تجربه ی پزشک متخصص و همچنین کلینیک منتخب، متفاوت می باشد. برای استعلام مبلغ دقیق با خط های تلفنی کلینیک لیزر شفا تماس حاصل فرمایید.

آیا جراحی لیزر آبسه مقعدی دردناک است؟

جراحی لیزر آبسه مقعدی با حداقل میزان درد انجام می شود و بیشتر دردهای ناشی از آبسه شما بلافاصله پس از جراحی از بین خواهند رفت. اما ممکن است تا چند روز پس از جراحی، درد خفیفی را در ناحیه مقعد احساس کنید.

جراحی لیزر آبسه مقعدی چقدر طول می کشد؟

معمولا حدود 30 دقیقه طول می کشد.

مطالب مرتبط:

مشاوره در تلگرام مشاوره مستقیم با پزشک در تلگرام

2024-2025 تمامی حقوق وبسایت محفوظ میباشدسئوسازی