درد و سوزش های مقعدی

درد مقعدی و احساس سوزش

درد مقعد یا رکتوم همچنین می تواند با بیماری های التهابی روده، عفونت های موضعی یا آسیب های جزئی در این منطقه رخ دهد. برخی از علل درد مقعدی، مانند هموروئید یا فیستول مقعد، می توانند با علائمی مانند خون در مدفوع یا خونریزی همراه شوند. اسهال یا یبوست ممکن است وجود داشته باشد.

چه عواملی سبب درد مقعد می شوند؟

 • سرطان مقعد
 • شقاق مقعدی
 • خارش مقعدی
 • رابطه جنسی از طریق مقعد
 • فیستول انارکتال
 • کوکسی دینیا یا کوکسی گودینیا (کمر درد)
 • یبوست
 • بیماری کرون
 • اسهال باعث سوزش در مقعد می شود
 • پوسیدگی مدفوع (به علت یبوست مزمن یک جرم مدفوع سخت در رکتوم ایجاد میشود)
 • هموروئید (رگهای تورم و ملتحمه در انسداد یا رکتوم)
 • سندرم Levator ani (اسپاسم در عضلات که حنجره را احاطه کرده)
 • آبسه مقعد (گردن در بافت عمیق اطراف انسداد)
 • هماتوم پریانیال (مجموعه ای از خون در بافت پروینال ایجاد شده توسط یک وریدی شکسته، گاهی اوقات هموروئید خارجی نامیده می شود)
 • Proctalgia fugax (درد زودهنگام ناشی از اسپاسم عضله رکتوم)
 • پروستیت (التهاب لنفاوی رکتوم)
 • سندرم زخم مجاری رکتوم (زخم رکتوم)
 • هموروئید ترومبوز (لخته خون در یک هموروئید)
 • تروما
 • کولیت زخمی
 • زخم معده

درد مقعد

انواع بیماری های ناحیه مقعد

در اینجا به برخی از بیماری های مقعدی که سبب ایجاد درد در مقعد می شوند اشاره می کنیم. بسیاری از بیماری‏های ناحیه مقعد، به راحتی قابل درمان هستند. در صورتی که بیماری مقعد شما، با سایر اختلالات پزشکی همراه است، بهتر است در صورت تداوم علائم، با پزشک مراجعه کنید.

۱- بواسیر

بواسیر شایع ترین بیماری مقعد است که سبب درد آن ناحیه میشود. در حقیت، احتمالاً نیمی از افراد تا سن ۵۰ سال، بواسیر را تجربه می‏کنند. بواسیر وریدهایی در ناحیه مقعدی است. به هر علتی فشار بیش از حد به پایین راست روده و ناحیه مقعدی وارد شود، به طور غیرطبیعی این وریدها متورم شده که ممکن است سبب درد مقعد شوند.

این فشار زیاد می‏تواند به علت زور ‏زدن برای دفع مدفوع، اکثرا در اثر اسهال مزمن و کمتر به علت یبوست، حاملگی، پیری یا علل دیگر باشد.

بواسیرهای خارجی به صورت توده نرم و متورم یا و توده سفت در اطراف ناحیه مقعدی ظاهر می‏شوند و بواسیرهای داخلی در داخل کانال مقعدی ایجاد می‏شوند.

نشانه های بواسیر

شایع ترین علایم بواسیر شامل خارش و خونریزی، بیرون زدگی و درد می‏باشند. خونریزی اغلب به دنبال دفع مدفوع اتفاق می‏افتد. بواسیر ممکن است افتادگی پیدا کند (به بیرون بلغزد) و از طریق مقعد بیرون بزند.

درد مقعد در طی حرکات روده یا بعد از تحریک بواسیرها اتفاق می‏افتد. در خیلی از موارد، علایم در عرض چند روز فروکش  می‏کند. اگر علایم تداوم داشته باشند بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

راه های زیادی برای پیشگیری و درمان بواسیر وجود دارد. پزشک به شما کمک خواهد کرد تا مناسب‏ترین درمان را بر پایه شدت علایم انتخاب کنید.

تغییرات عادات غذایی و نحوه زندگی

به طور منظم بیرون روی را افزایش دهید و با خوردن آب فراوان و خوردن میوه‏ها، سبزیجات، سبوس و حبوبات قوام مدفوع را نرم نگه دارید. تداوم نظم حرکات روده می‏تواند باعث بهبود یا جلوگیری از یبوست و زور ‏زدن شود.
شایع ترین علت خارش معقد، بهداشت بد و نامناسب و یا افراط در بهداشت است

درمان در خانه

اگر تحریک ایجاد شده است و شما درد مقعد دارید، نشستن در داخل تشت آب گرم روزانه چند بار، کمک به کاهش ورم خواهد کرد و منطقه گرفتار را تسکین می دهد. این کار بایستی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول بکشد و در صورتی که به دنبال دفع مدفوع (بیرون روی) باشد، بیشترین اثر را خواهد داشت.

درمان موضعی بواسیر

بسته به شدت شکایت شما، پزشک ممکن است کرم هیدروکورتیزون یا کف آن را برای خلاصی از التهاب و درد مقعد برای شما توصیه کند. بسیاری از داروهای مربوط به بواسیر، بدون نسخه قابل تهیه هستند، یا پزشک ممکن است داروی قوی‏تری تجویز کند.

درمان جراحی بواسیر

در بعضی از موارد، بواسیر به قدری شدید است که احتیاج به جراحی دارد. روش‏های جراحی متعددی وجود دارد. پزشک در صورت ضرورت می‏تواند اطلاعات زیادی در این مورد برای شما فراهم کند.

زیاد نشستن باعث درد مقعد می شود

۲- مقعد خارش دار

اشاره به خارش داخل و اطراف مقعد دارد. حالتی است که هم بچه ها و هم بزرگسالان را درگیر می‏کند. به طور کلی علایم با رعایت بهداشت شخصی فروکش می‏کند. در موارد درد شدید مقعد ممکن است که بیمار از درمان دارویی سود ببرد.

علل

شایع ترین علت خارش و درد معقد، بهداشت بد و نامناسب و یا افراط در بهداشت است.

سایر علل شامل بواسیر، انگل‏ها بویژه کرمک، عفونت‏های پوستی و واکنش‏های حساسیتی خاص می‏باشد (اما به آنها محدود نمی‏شود).

مصرف موادغذایی مانند قهوه، چای، نوشابه سیاه و مرکبات ممکن است با خارش ناحیه مقعد همراه شوند.

همچنین البسه تنگ و چسبان می‏توانند با خارش ناحیه مقعد همراه باشند.

درمان خانگی

بهداشت مناسب خیلی مهم است. با احتیاط تمیز کردن ناحیه گرفتار توسط آب تمیز و به دنبال آن مصرف پودر تالک عموماً مۆثر است.

پوشیدن لباس های گشاد (شل) ممکن است علایم را تسکین بخشد.

عدم مصرف بعضی از غذاها از قبیل مرکبات، قهوه و نوشابه سیاه ممکن است کمک کننده باشد.

زیاد در دستشویی نشینید.

درمان دارویی

برای درمان موارد مقاوم، خارش مقعدی ممکن است احتیاج به مصرف کرم‌های موضعی هیدروکورتیزون یا کف‏ها در ناحیه گرفتار داشته باشد. این محصولات می‏توانند در تسکین علایم بسیار مۆثر باشند. پزشک درمان مناسبی را توصیه خواهد کرد.

خارش مقعد

۳- شقاق مقعد

شقاق‏ها، پارگی‏های کوچک در کانال مقعدی هستند. این پارگی ها معمولاً در طی عبور مدفوع سفت یا بزرگ بر روی بافت مقعدی ایجاد شده که سبب درد مقعد می گردند.
شقاق های مقعدی شایع بوده و معمولاً بدون درمان خاصی ترمیم می‏یابند. در بعضی از بیماران، وقتی که شقاق‏ها ترمیم نیابند این حالت مزمن می‏شود.

علایم

بیماران مبتلا، درد را در حین دفع مدفوع تجربه می‏کنند. درد ممکن است بعد از اتمام بیرون روی طول کشیده و تا بیرون روی بعدی فروکش نماید. سایر عوارض می‏توانند شامل خونریزی، خارش و ترشح باشند.

درمان

کار اصلی پزشک، حذف یا کاهش درد مقعد خواهد بود و توصیه حتمی ما این هست که قبل از وخیم شدن حال، به پزشک مراجعه کرد تا دیگر نیازی به جراحی نشود.

درمان خانگی

شل کننده‏های مدفوع کمک به کم کردن درد مقعد خواهند کرد و نشستن در وان آب گرم یا به کار بردن حوله‏های گرم در منطقه گرفتار، ناراحتی را آرام خواهند نمود.

درمان دارویی

کرم‏ها، کف‏ها، پمادها یا شیاف‏ها ممکن است در کاهش درد مقعد مفید باشند و منطقه گرفتار را لغزنده کنند. خیلی از این محصولات بدون نسخه قابل دسترس هستند، یا پزشکتان ممکن است داروی قوی‏تری تجویز کند.

بسیاری از بیماری‏های ناحیه مقعد، به راحتی قابل درمان هستند. در صورتی که بیماری مقعد شما با سایر اختلالات پزشکی همراه است، بهتر است در صورت تداوم علائم، با پزشک مراجعه کنید.

تشخیص بیماری درد مقعد

حین داشتن درد و سوزش مقعد چه موقع باید به پزشک مراجعه کنیم؟

شما برای درمان قطعی درد مقعدتان حتما بایستی یک پزشک یا جراح عمومی را ببینید:

 • درد ناحیه مقعد حی برمیگردد یا تمام نمی شود.
 • خونریزی مستقیم رکتال وجود دارد.
 • شما می توانید توده ای را حس کنید که بهتر نمی شود.

نقش ليزر در درمان درد و سوزش مقعد

درد و سوزش مقعد علل متعددی دارد اما آنچه مشخص است این هست که بيمار حتما زمينه يبوست را قبل از شروع درد و سوزش داشته است و در نهايت بعلت دفع مدفوع خشك یا با قطر زياد منجر به زخم سطحی در مقعد شده و در اثر تداوم يبوست منجر به ايجاد زخم مزمن ناحيه مقعد يا همان شقاق ميشود كه متاسفانه اگر بدرستی درمان نشود منجر به ساير بيماريهاِ مقعد ازجمله خونريزی، آبسه و بدنبال آن فيستول و هموروييد شود، لذا درمان بموقع باعث جلوگيری از ابتلا به ساير بيماريهاي مقعدی خواهد شد.

سوزش مقعد

یک جراح کولون یا جراح رکتال کیست؟

جراحان کولون و رکتال متخصصین در درمان جراحی و غیر جراحی بیماری های کولون، رکتوم و انسداد هستند. آنها آموزش های پیشرفته جراحی مقعد را برای درمان این بیماری ها دیده و همچنین جراحی را بطور کامل آموزش دیده اند. جراحان کولون و رکتال تایید شده و امتحانات فشرده ای را که توسط هیئت جراحی آمریکایی و هیئت کولون و جراحی رکتال آمریکا انجام شده است گذرانده اند. آنها در درمان هر دو بیماری خوش خیم و بدخیم روده بزرگ، رکتوم و انسداد خوب هستند و قادر به انجام معاینات غربالگری معمول هستند و در صورتی که برای انجام این کار با آنها درمان شوند، شرایط را بخوبی درمان می کنند.

چرا کلینیک لیزر شفا؟

کلینیک شفا بیش از ۱۵ سال است که صرفا بر روی درمان بیماری های نشیمنگاهی (مقعدی) متمرکز می باشد و دارای با تجربه ترین کادر پزشکی در زمینه بیماری های مقعدی می باشد که نقش این تجربه در کاهش درصد عود بیماری و تشخیض و درمان صحیح بیماری بسیار ارزشمند می باشد. شما می توانید اطمینان حاصل فرمایید که در این کلینیک جراحی راحت و با حداقل درد و خونریزی را تجربه خواهید کرد.

چرا کلینیک لیزر شفا؟

مطالب مرتبط

علت خارش مقعد

خارش مقعد دارای علل متعددی می باشد در زیر اشاره ای به علت خارش مقعد می پردازیم. علت خارش مقعد در اثر بیماری یا عفونت علل خارش مقعد شامل انگل اکسیور( کرمک)، عفونتهای خارجی و سوختگی های پوستی ناشی از رادیوتراپی می باشد. تست یا آزمایش خاصی که... ادامه متن

یک 12 نظر

 1. 1

  پرویز

  با سلام
  حدود دوهفته است که سوزش شدید و تیر کشیدن و درد و خونریزی خفیف در ناحیه مقعد دارم بویژه زمانی که قصد شستن ناحیه مورد نظر را دارم
  تماس دست با ناحیه مقعد فوق العاده برای شستشو فوق العاده دردناک است
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  1. 1.1

   پزشک

   سلام
   احتمالا زخم داريد و براى معاينه حتما به پزشك مراجعه كنيد. ☎️٢٢٣٥٩١٣٥

   پاسخ
   1. 1.1.1

    پزشک

    سلام
    بهتر است به يك متخصص داخلى گوارش مراجعه كنيد

    پاسخ
 2. 2

  محمد

  سلام بنده اولین بار ب عنوان فیشر انال جراحی کردم سه سال پیش تا الان ۴بار جراحی شدم ولی دریغ از خوب شدن حالم بدتر شد بی اختیاری گرفتم شقاقم بدتر شد واقعا نمدونم چکار کنم

  پاسخ
 3. 3

  ناشناس

  سلام خسته نباشی پدرم سرطان رکتوم داره دو دوره شیم درمانی انجام داده ۲۸ جلسه پرتو الان پرتو تمام شده داخل معقد درد داره لطفا بگین چیکار کنم

  پاسخ
  1. 3.1

   پزشک

   سلام
   با توجه به بزرگ شدن توده بهتر است به پزشك مراجعه كنيد. در صورت تمايل براى تعيين نوبت با ☎️٢٢٣٥٩١٣٥ تماس بگيريد

   پاسخ
 4. 4

  سجاد

  سلام
  بیشتر از ۲ ساله که پوست اطراف مقعد دچار خارش میشه و پس از خاراندن دچار سوزش میشه، از کرم ضد قارچ هم استفاده کردم ولی خوب نشدم، لطفا راهنمایی کنید.
  ممنون

  پاسخ
  1. 4.1

   پزشک

   سلام
   بهتر است به متخصص پوست مراجعه كنيد

   پاسخ
 5. 5

  مهدی حقیقی

  سلام هرچند روز یبار اسهال میگیرم جوری ک وقتی میخام دفع کنم خیلی بهم فشار میاد.و نمیتونم دست بزنم.بعدم مقعدم میسوزه.میشه راهنماییم کنید.

  پاسخ
  1. 5.1

   پزشک

   براى درمان اسهال به متخصص گوارش مراجعه كنيد

   پاسخ
 6. 6

  ناشناس

  سلام. من الان چند روزه که یه درد خفیف تو مقعد دارم که احساس دفع کاذب بهم میده . یبوست و یا خونریزی هم نداشتم . میشه راهنمایی کنید؟. البته مدتی هست که بخاطر دیسک . کمر درد دارم . میتونی علت اون باشه؟

  پاسخ
  1. 6.1

   پزشک

   سلام
   ميتواند مربوط باشد ولى حتما نياز به معاينه دارد لذا به يك پزشك در نزديكى خود براى معاينه مراجعه نماييد

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2020-2021 تمامی حقوق وبسایت محفوظ میباشدسئوسازی