علایم سینوس مویی یا کیست مویی

کیست مویی چیست ؟

اگرچه هنوز علت اصلی بیماری سینوس پیلونیدال یا کیست مویی شناسایی نشده است اما، عوامل مختلفی را در به وجود آمدن و ایجاد این بیماری در افراد مختلف دخیل می‌دانند و از طرفی نظریه‌هایی چون وجود یک ناهنجاری مادرزادی در انتهای ستون فقرات یا اصطکاک در این ناحیه و برگشتن مو به درون پوست یا تغییرات هورمونی دوران بلوغ را دلیل بروز این بیماری می‌دانند.آمارها نشان داده که از هر صد فرد انگلیسی، ۲۶ نفر دچار بیماری سینوس پیلونیدال یا کیست مویی می‌شوند بدین صورت که در کودکان و بزرگسالانی با سن بیش از ۴۰ سال کمتر دیده شده و در مردان به سبب پر مویی نسبت به زنان شیوع چهار برابری دارد.

علایم کیست مویی

گاهی اوقات هیچ علامتی در این بیماری دیده نمی‌شود ولی اکثراً

  1.     درد
  2.     عفونت
  3.     قرمزی
  4.     تب و لرز
  5.     ترشح چرکی
  6.     گرمی پوست
  7.     ورم

مشاهده می‌شود که اگر مجرای سوراخ‌ها بسته شود ترشحات چرکی داخل حفره تجمع پیدا کرده و باعث ایجاد آبسه می‌شود که با درد شدید همراه است.

  • تشخیص کیست مویی:

تشخیص کیست مویی با معاینه فیزیکی و دیدن سوراخ‌های ریزبین دو باتک داده می‌شود و بطور معمول آزمایش خون و عکسبرداری لازم نیست.

  • انواع تشخیص کیست مویی:

– تشخیص افتراقی کیست مویی، تشخیص افتراقی شامل کیست درموئید و تراتوم این ناحیه است.تظاهرات کیست مویی می‌تواند شبیه تراتوم این منطقه باشد که به همین علت تشخیص درست خیلی مهم است زیرا اگر تشخیص تراتوم باشد موضع باید کاملاً خارج شده و با انکولوژیست مشاوره شود.

– تشخیص بیماری کیست مویی به صورت بالینی و به وسیله پزشک، به آسانی قابل انجام می‌باشد.

جهت نحوه درمان کیست مویی اینجا کلیک کنید